This site uses anonymised usage data to help us build a better site, it does not track you or use cookies. If you would like to read more about this, click here

Please Note: Years Prior to 2014 were not recorded

  • Winners For Portsmouth UoP Gamejam 2018

    This years Themes were:

    Themes are the Irish boy-band D-Side, the children's activist David L. Levy, and the Keralan village of Pallissery.

     

    Best Overall Game -

    BURNING CORD [of Fareham College]

    Jordan Thompson, Mantas Ruigys, Connor O'Brien & Jake Sibley

     

    Best Game (People's Choice) & Best Looking Game -

    LUCY & THE BEARS

    Lucy Earp, Michael Randle, Matthew Busuttil, Anton Oceanu, Dan Moody & Sarah Ryan

     

    Best Audio - UND-CIDED

    Matthew Bulleyment, Anton Oceanu, Damien Stadden, Kavita Bradshaw & Luke Proffitt

     

    Best Adaptation of a Theme - TUNA MAKI

    Georgia Down, Charlotte Croucher, Adam Arter, Daniel Dimitrov, David Johnson & Stoycho Velev

     

    Best Use of Technology -  CAN'T D-CIDE

    Dominic Noble & George Brown

     

    Engagement with Diversity - DEVIL MAY MEME

    Stephen Smith, Matthew Salisbury & Anastasia Bennett

     

    Most Ambitious Idea - SOFT CHERRY SUPREME

    George Dunford, Michael West, Ben Woolford, Stephen Ramkhelawon, Peter Hopkins & James Atherton

     

    Most Helpful Individual - Oliver Thauerer

  • Winners For 2017

    This years Themes were:

    2009 Wimbledon Womens Singles Championship, Shire of Quilpie, and Hydrophilus Picicornis

     

    Best Overall Game - Team Horsehead

    Joe Shanahan, Oliver Thurston, Louise Hunnisett, Melina Spuetz & James Thurston

    Best Game (People's Choice) - Laser Bugz

    Best Looking Game - Laser Bugz

    Best Animation - Laser Bugz

    Best Sound - Laser Bugz

    Damien Stadden, Matthew Bulleyment & Matt Burrows

    Best Adaptation of a Theme - 2 Guys 1 Jam

    Mike Tucker and Jon Davies

    Most Technically Advanced Game - Yeti Massive

    Michael Randle, Charlie Scrimshaw & Dan Moody

    Most Original Design - Mango Town

    Liam Griffin and Jack Hardy

    Best Gameplay Experience (new award) - Firewire Studios

    Alex Greenwood, Mantas Ruigys, Teodor Sava, Jack Sibley & Connor O'Brien

    Best Dressed Team - Russia's Greatest Love Machine

    Daniel Caws, Alice Lovett, Stephanie Ansell, Michael West & Stephen Ramkhelawon

    Pathologic Award for Most Hopelessly Ambitious Game - Buggy VR

    Scott Davis, Tristan Bampton, Oliver Thauerer, Freya Brown, Ken Matsui, Brad Adams, Jahronimo Ellis & Matthew Whitby

    Most Helpful Team - Team Hotstuff

    Joshua Edwards, Emma Winters, Jahangir Uddin, Emil Nidal & Jessica Hunt

    Most Helpful Individual - Zach Howard Smith

  • Winners For 2016

    The themes were Canadian Masterchef (a list of episode names), Water Jousting and Sickle Cell Anaemia

     

    Best Overall Game: Team Horsehead (Melina Spuetz, Oliver Thurston, Louise Hunnisett & Joe Shanahan)

     

    Best adaptation of a theme: Team Table (Robert Fraser, Scott Davies, Matthew Whitby, Tristian Bampton, Nathan Hedges & Oliver Thauerer)

     

    Most Helpful Team (or individual): Matt Burrows (who worked with several teams on the audio)

     

    Best Looking Game: Team Bear (Tom Ford & Euan Damant)

     

    Most Technically Advanced Game: Team Heaalbi

    ((Fareham College) Henry Taunton, Aaron Gibbinson, Elena Jackson & Billy Mullen)

     

    Best Sound: The Master Boaters

    (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Matt Burrows & Damien Stadden)

     

    Best Dressed team: No Eye Deer

    (Issac Page, Roseanna Warr, Conor Vernon, Ernesta Pavlova & Sunny Dave)

     

    Pathological award for the most hopelessly ambitious game: Team Chinese Lightning (

    Shahnewaz Choudury, Alexander Plumbridge, Benjamin Carter, James Godfrey, Sam Williams, Claire Oliver & Dan Moody)

     

    Most original design: Team Table

    (Robert Fraser, Scott Davies, Matthew Whitby, Tristian Bampton, Nathan Hedges & Oliver Thauerer)

     

    Best animation: The Master Boaters

    (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Matt Burrows & Damien Stadden)

     

    Peoples Choice Award: Team Horsehead

    (Melina Spuetz, Oliver Thurston, Louise Hunnisett & Joe Shanahan)

     

    Most Complete Game : Team Horsehead

    (Melina Spuetz, Oliver Thurston, Louise Hunnisett & Joe Shanahan). This was a new category added by the judges this year.

     

  • Winners For 2015

    Themes were: The Hawaiian Hoary Bat, Whale horse (a rock/post-punk band from Chicago) and Henri Louis (Prince of Guéméné)

     

    We also had great guest talks from Massive Monster, Climax Studios and Rebellion. With further industry professionals visiting throughout the week or as Judges on the final day.

     

    Winners for 2015

    Best Overall Game: Massive Monster (Mike Tucker, James Pearmain & Jay Armstrong)

     

    Best adaptation of a theme: Valiant Games (Niall Weedon, Lewis Weedon, Ben Beagley, Will Hurst, Jon Langford & Matthew Higgins)

     

    Most Helpful Team (or individual) Matt Burrows (who worked with several teams on the audio)

     

    Best Looking Game: Team Kebab (Lee Duxbury, Lewis Banks, George Phillips, Paul Power, Luke Amer & Rob Webb)

     

    Most Technically Advanced Game: The Gamejam Goblins (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Daniel Tonks & Damien Stadden)

     

    Best Sound: The Gamejam Goblins (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Daniel Tonks & Damien Stadden)

     

    Best Dressed team: Awesome Team Nam (Darren Penfold, Ben Carter, Alex Carter, Tristian Bampton, Oliver Thauerer, Scott Davis & Sunny Dave)

     

    Pathological award for the most hopelessly ambitious game: Undersea Jam (Marc Cook & Phil Brown)

     

    Most original design: Conor Vernon

     

    Best animation: The Gamejam Goblins (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Daniel Tonks & Damien Stadden)

     

    Peoples Choice Award: The Gamejam Goblins (Matt Bullyment, Aiden Haskins, Daniel Tonks & Damien Stadden)

  • Winners For 2014

    Best animation -Team Mice in Shining Armour: Matthew Bulleyment, Zak Lloyd & Steve Campbell

     

    Best Dressed team -Team Squabble: Jake Sims and Alexander Kimberley

     

    Pathologically Hopelessly Ambitious Game -Team Suicide Burn: Scott Davis, Alex Carter, Triston Bompton, Oliver Thuurerer & Marq De Villiers

     

    Best Use of the Theme -Team Brazil : Joshua Edwards & Charlotte Croucher

     

    Best Looking Game - Team Hotstuff : Jahangir Uddin, Nick Searley & Johann Sampson

     

    Most Helpful Team - Team Hotstuff : Jahangir Uddin, Nick Searley & Johann Sampson

     

    Best sound - Team Kebab: Domonique Sharp, Lewis Banks, Lee Duxbury, Paul Power, Rob Webb & George Phillips

     

    Best overall game- Team Megacake: Kendal James, Jon Davies & Mike Tucker

     

    Peoples choice- Team Megacake: Kendal James, Jon Davies & Mike Tucker

     

    Most Technically Advanced Game - Team Neil : Dr Neil Dansey

     

    Most original design- Team Robo : Ollie Carden

     

In 2016 a trophy was introduced for those winning the Best Overall Game. Each team Member gets a trophy.

Trophies were introduced in 2016 for the Best overall game award.